Results/Teams

   SUB JUNIORS

Division – Sponsored by Jon and Amy Hart

 Runners Up – QLD

 Winners – NSW

 Best 1 –OLLIE CARDILE

 Best 2 –ELLA DONALD

 Best 3 –NIKKO ANDERSON

 Best Horse and Rider – OLLIE CARDILE “SWELL”

 Champion Australian Stock Horse –CAMERON CLARKE “ASAR LADY ANTEBELLUM”

 

UNDER 16 MIXED – Second Division

 Presented by Matt Morgan

 Runners Up – NSW

 Winners – QLD

 

 

 

OPEN JUNIOR MIXED

 Division sponsored by – Woodhouse Family (Merrilyn Woodhouse)

 Runners Up – NSW

 Winners – QLD

 Best 1 –HUNTER FRENCH

 Best 2 –ERICA STREWART

 Best 3 –MACE EDMONSON

 Best Horse and Rider –EMILY WAMSLEY “REBOUND BEAU”

 Champion Australian Stock Horse –

GIRL RIDER: EMILY WAMSLEY “REBOUND BEAU”

BOY RIDER: MACE EDMONSON “EMU GULLY TAHLEE”

 Best Overall Junior Player (U12’s and U 16’s) sponsored by Armstrong Family (presented by Hugh Armstrong): HUNTER FRENCH “ADRIANA”

 UNDER 21 MIXED

Division sponsored by – Morgan Family (presented by Matt Morgan)

 Runners Up – PAA

 Winners – NSW. Roger Ross Memorial Trophy (presented by Lachlan Ross)

 Best 1 –RYAN SLATER

 Best 2 –JILLIAN ROSE

 Best 3 –CASEY HENRY

 Best Horse and Rider –CASEY HENRY “NOONAMAH DAISY”

 Champion Australian Stock Horse –ABBEY FINLAYSON “DOGWILL COCO”

 

MASTERS WOMEN

Division sponsored by – Ann Young

 Runners Up – QLD

 Winners – John Thompson Memorial Perpetual Trophy presented by Ann Young

                                NSW

 

Best 1 –MANDY SMITH

 Best 2 –LEIGH PRIOR

 Best 3 –VICKI SYMONS

 Best Horse and Rider – VICKI SYMONS “VIDOT”

 Champion Australian Stock Horse – MANDY SMITH “EDENHOPE FIDGET”

 MASTERS MEN 

Division sponsored by – Galvin family (presented by Helen Galvin)

 Runners Up – QLD

 Winners – Bill McHutchin Trophy (Les Fraser)

                                NSW

 Best 1 –RUSSELL DAVISON

 Best 2 –TERRY DONNELLY

 Best 3 –GREG DAVIDGE

 Best Horse and Rider – GREG DAVIDGE “FUTURE FATE”

 Champion Australian Stock Horse – RUSSELL DAVISON “DAWN DUGGIE QUICKSTEP”

 Best Overall Masters Player-sponsored by Roger Sibley: GREG DAVIDGE

 CHAMPION HORSE IN MASTERS

Terry Blake Memorial Trophy

Sponsored by John Dawson and presented by Alan Saltmarsh

Winner: GREG DAVIDGE “FUTURE FATE”

 

UNDER 21 WOMEN

Division – Sponsored by Templeton Family

Runners Up – QLD

Winners – Pam Coulson Memorial Perpetual Trophy – NSW

Best 1 – MIKAELA ELFORD

Best 2 – JULIA STUART

Best 3 – GEMMA STUART

Best Horse and Rider – GEMMA STUART -“FUTURE DORI”

Champion Australian Stock Horse – MIKAELA ELFORD “JH CHARM” 

 

UNDER 21 MEN

 Division – Sponsored by Saltmarsh Family

 Runners Up – VIC

 Winners – Fay Clear Memorial Perpetual Trophy – QLD

 Best 1 – CALLUM BROOKS

 Best 2 – CONNOR O’SULLIVAN

 Best 3 – DANE MEYERS

 Best Horse and Rider – CALLUM BROOKS

 Champion Australian Stock Horse – DANE MEYERS “ROSENEATH DUCHESS”

 Best Overall Intermediate Player-sponsored by Alan and Jo McGill – WILL TAYLOR

 

OPEN MIXED

Division – Sponsored by Ridgeway Family

 Runners Up – QLD

 Winners – Judy Williams Memorial Trophy – NSW

 Best 1 –CODY WOODWARD

 Best 2 –BYRON DAVISON

 Best 3 –SKYE ANDERSON

 Best Horse and Rider – SKYE ANDERSON

 Champion Australian Stock Horse – BYRON DAVISON “BERAGOON DRIFTING”

 

 OPEN WOMEN

 Division – Sponsored by Corridas Family

 Runners Up – VIC

 Winners – Marjorie Hirst Memorial Perpetual Trophy  –NSW

 Best 1 – KIM TEMPLETON

 Best 2 –SANDRA WESTON

 Best 3 – LUCY GRILLS

 Best Horse and Rider – LUCY GRILLS

 Champion Australian Stock Horse – KATIE WILLS “BEACHES”

 Best Overall Female Player– sponsored by Semmens family – KIM TEMPLETON

 

OPEN MEN

 Division – Sponsored by Peter White

 Runners Up – QLD

 Winners – Caltex Shield –NSW

 Best 1 – JOHN FRANKLIN

 Best 2 – ABBOTT GRILLS

 Best 3 – WILL WESTON

 Best Horse and Rider – WILL WESTON

 Champion Australian Stock Horse –GRANT CARROLL “TULLOCH BRAE STORM”

Best overall Male Player – WILL WESTON

BEST OVERALL CHAMPION HORSE

Max Walters Memorial Trophy

Sponsored by Lance Owen

“EDENHOPE CLIFFHANGER” –  CHRIS ANDERSON

 

OVERALL CHAMPION HORSE AND RIDER-

Graham Spackman Memorial Trophy

Sponsored by the Carlin Family

WILL WESTON

 

Sunday 3 April 2022 results – FINALS

Division

Team

Vs

Team

Winner

Open Mixed

Qld

Score – 22

vs

NSW

Score – 24

NSW

U/21 Womens

NSW

Score – 26

Vs

QLD

Score – 25

NSW

U/21 Mens

VIC

Score – 23

Vs

QLD

Score – 27

QLD

Open Womens

NSW

Score – 32

vs

VIC

Score – 16

NSW

Open Mens

QLD

Score – 29

vs

NSW

Score – 39

NSW

 

Saturday 2 April 2022 results – FINALS

Division

Team

Vs

Team

Winner

Sub Junior

Qld

Score – 6

vs

NSW

Score – 19

NSW

Div 2 Junior

NSW

Score – 17

Vs

QLD

Score – 18

QLD

Masters Women

NSW

Score – 26

Vs

QLD

Score – 10

NSW

Masters Men’s

NSW

Score – 26

vs

QLD

Score – 16

NSW

Open Junior

QLD 1

Score – 30

vs

NSW 1

Score – 15

QLD 1

U/21 Mixed

NSW

Score – 32

vs

PAA

Score – 21

NSW

Friday 1 April 2022 results

Division

Team

Vs

Team

Winner

Master Mens

NSW

Score – 33

vs

TRI

Score – 5

NSW

Junior 2 Div

QLD 2

Score – 18

Vs

PAA

Score – 14

QLD 2

U/21 Womens

QLD

Score – 36

Vs

SA

Score – 12

QLD

Open Mixed

NSW

Score – 33

vs

VIC

Score – 7

NSW

Subjunior

QLD

Score – 10

vs

VIC

Score – 9

QLD

U/21 Mixed

PAA

Score – 17

vs

NSW

Score – 28

NSW

U/21 Mens

NSW

Score – 26

Vs

QLD

Score – 29

QLD

Masters Mens

VIC

Score – 16

Vs

QLD

Score – 20

QLD

Open Womens

QLD

Score – 20

Vs

VIC

Score – 23

VIC

Open Junior

VIC

Score – 5

Vs

QLD 1

Score – 18

QLD 1

Junior 2 Div

NSW 2

Score – 14

Vs

PAA

Score – 13

NSW 2

Open Mens

QLD

Score – 33

Vs

VIC

Score – 19

NSW

Thursday 31 March 2022 results

Division

Team

Vs

Team

Winner

Open Mixed

Qld

Score – 18

vs

NSW

Score – 23

NSW

Sub Junior

QLD

Score – 4

Vs

NSW

Score – 25

NSW

Open Junior

QLD 1

Score – 14

Vs

NSW 1

Score – 11

QLD 1

Div. 2 Junior

NSW 2

Score – 12

vs

NSW 3

Score – 7

NSW 2

U/21 Women

QLD

Score – 21

vs

NSW

Score – 22

NSW

U/21 Mixed

PAA

Score – 27

vs

QLD

Score – 21

PAA

Masters Mens

NSW

Score – 18

Vs

VIC

Score – 12

NSW

Mens

NSW

Score – 37

Vs

QLD

Score – 19

NSW

Masters Womens

QLD

Score – 9

Vs

NSW

Score – 33

NSW

U/21 Mens

QLD

Score – 25

Vs

VIC

Score – 21

QLD

Masters Mens

QLD

Score – 19

Vs

Tri State

Score – 5

QLD

Open Womens

NSW

Score – 28

Vs

QLD

Score – 14

NSW

Div. 2 Juniors

NSW 2

Score – 10

Vs

QLD 2

Score – 23

QLD

 

 

Tuesday/Wednesday results

Division

Team

Vs

Team

Winner

Junior

VIC

Score – 22

vs

NSW 3

Score – 8

Victoria

U/21 Mixed

QLD

Score – 13

Vs

NSW

Score – 26

NSW

Junior

QLD 2

Score – 8

Vs

NSW 1

Score – 22

NSW 1

Junior

QLD 1

Score – 18

vs

NSW 2

Score – 10

QLD 1

Open Mixed

VIC

Score – 21

vs

QLD

Score – 23

QLD

Master women

NSW

Score – 39

vs

QLD

Score – 9

NSW

U/21 Mens

NSW

Score – 27

Vs

VIC

Score – 28

VIC

U/21 Women

SA

Score – 11

Vs

NSW

Score – 25

NSW

Masters Mens

NSW

Score – 22

Vs

QLD

Score – 15

QLD

Junior

NSW 3

Score – 11

Vs

PAA

Score – 15

PAA

Masters Mens

VIC

Score – 22

Vs

Tri State

Score – 12

VIC

Open Womens

VIC

Score – 16

Vs

NSW

Score – 16

NSW

Juniors

NSW 1

Score – 15

Vs

VIC

Score – 9

NSW

Under 12’s

NSW

Score – 17

Vs

VIC

Score – 5

NSW

Juniors

NSW 2

Score – 18

Vs

QLD 2

Score – 16

NSW 2

Mens

NSW

Score – 39

Vs

VIC

Score – 16

NSW

 

Teams

Masters Mens

Master Womens

Mens

Womens

Open Mixed

Under 21 Womens

Under 21 Mens

Under 21 Mixed

Under 16

Under 12